Nie tak miało wyglądać przesunięcie o miesiąc wydania 2024.10 i połączenie go z 2024.11. YYG przesunęło wczoraj UI layery do wydania styczniowego (2025.1). Teoretycznie więc możemy liczyć jeszcze na zobaczenie ich niczym gwiazdkowego prezentu w grudniu, w praktyce jednak z powodu okresu świątecznego beta wersji 2025.1 ma raptem 2-3 tygodniowe okienko w grudniu w czasie którego mogą się w niej nowe funkcjonalności, gdyż cały styczeń powinien być przeznaczony jedynie na poprawki błędów - zwłaszcza, że wersja styczniowa ma być wersją wyjściową dla nowej wersji LTS 2025 (która wprowadzi wszystkie zmiany z ostatnich 2 lat do wersji LTS 2022).
To oznacza, że o ile wersja LTS nie zostanie również opóźniona, layery UI nie trafią także do niej... pozostaje nam więc czekać na oficjalne wiadomości w tej sprawie.
Na razie nie wiadomo też co z pozostałymi funkcjonalnościami które teoretycznie powinny trafić do listopadowego wydania. Status "zamrożenia" osiągnie ono za 15 dni i od tego dnia, aż do wydania wersji miesięcznej, będziemy dostawać jedynie poprawki. Co nie zdąży do końca października, pojawi się w kolejnych wersjach beta nie wcześniej niż 3 grudnia. Na tę chwilę, na publikację wciąż czekają:
- prefaby
- konwersja SVG na polygony
- pluginy IDE
- update IDE/runtime w tle (Windows)
Roadmapa: roadmap.gamemaker.io
Lista wydań: releases.gamemaker.io
Obecny milestone: github.com/YoYoGames/GameMaker-Bugs/milestone/13
GMCLAN.org
Witamy na stronie polskiej społeczności programu GameMaker!
Naucz się tworzenia gier z naszych kursów, zadawaj pytania oraz prowadź dyskusje na Forum lub Discordzie.
Pomagamy w tworzeniu gier już 22 lat - chętnie pomożemy i Tobie.
Aktualności
YYG łączy wydania 2024.10 i 2024.11 w jedno
YYG poinformowało, że w związku z opóźnieniami, nie będzie wydania 2024.10, ale za to 2024.11 które miało zawierać jedynie poprawki do wyłapanych przez następne 2-3 tygodnie błędów. Jego funkcję przejmie nieplanowane wcześniej wydanie 2025.1.
Jeśli ktoś czekał na poprawki które nie załapały się do 2024.8 niestety będzie musiał przeczekać na ich wydanie "miesięczne" dodatkowe 4-5 tygodni dłużej, do bety zawitają jednak bez opóźnień.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że wg. poprzednich założeń nowe funkcjonalności które nie zostałyby dodane do bety przed końcem września (miesiąc przed wydaniem jest bowiem "zamrożenie" dla nowości), trafiłyby dopiero do wersji 2025.2 (a więc do bety w grudniu lub styczniu). Do tego wszystkie błędy, które do połowy października nie zostałyby naprawione (tu też jest zamrożenie dla nowych zgłoszeń), czekałyby i tak do wydania listopadowego.
Po zmianach, nowe funkcjonalności i bugi mają dodatkowy miesiąc czasu w którym można je dodawać do bety - może to oznaczać, że np. Pluginy czy UI Layery mimo opóźnienia wydania o miesiąc - trafią do nas w wersji beta aż 3 miesiące szybciej (październik, zamiast styczeń/luty). To, czy trafią szybciej do wersji miesięcznej zależeć będzie jednak od liczby błędów które zgłosimy.
Zmiany te mają też pozytywny wpływ na następną wersję LTS - ta z 2025 roku ma wyrównywać wszystko, co zostało dodane od czasu wydania wersji 2022, a zatem funkcjonalności z 2023 i 2024 roku (oraz poprawki z wersji 2025.1).
Oczywiście, jeśli ktoś czuje taką potrzebę, wkrótce wydana zostanie też wersja 2022.0.3 LTS (2022r3), która będzie obsługiwać nowsze SDK, oraz poprawki bugów które nie dotyczą zmian z ostatnich dwóch lat.
Nowa roadmapa: roadmap.gamemaker.io
Lista wydań: releases.gamemaker.io
Obecny milestone: github.com/YoYoGames/GameMaker-Bugs/milestone/13
GameMaker 2024.8 wydany
GameMaker doczekał się sierpniowego wydania, które może rewolucji nie wnosi (bowiem wszystkie najciekawsze rzeczy opóźniono na następne wydanie), ale zawiera kilka zmian którymi i tak warto się zainteresować:
- wsparcie dla flexpaneli (tylko w runtime - w UI layerach wraz z ich wprowadzeniem) - przykład: gmclan.org/news/719
- poprawki kolizji tilesetów
- dodanie gpu_set/get_scissor()
- polecam przykład: gmclan.org/artykul/111
- Android: wsparcie dla nowych wersji Gradle, oraz nowego API 34+
- iOS: wsparcie dla definiowania wspieranych przez grę języków w pliku dla AppStore
- nowe funkcje widoku debugowego w grze (dbg_button(), dbg_drop_down(), dbg_text_separator()
)
- poprawki dla particle_get_info
- poprawki wydajności i zużycia RAMu w IDE
- drobne zmiany w narzędziu do zgłaszania bugów (lepiej widać, że załączniki są ZAWSZE prywatne)
- poprawki przez które czasem nie aktualizował się runtime i zostawał poprzedni (2024.8 wymaga również runtime 2024.8+)
- 327 poprawek
Pełna lista zmian, poprawek, nowych funkcji i enumów: releases.gamemaker.io/release-notes/2024/8
Info na blogu GM: gamemaker.io/en/blog/release-2024-8
Trwa głosowanie na grę, zapowiedź i narzędzie roku.
Do 11 września potrwa głosowanie na najlepsze produkcje GameMakera w ostatnim roku:
Najlepsza gra: Arzette: The Jewel of Faramore, Athenian Rhapsody, Isles of Sea and Sky, Picayune Dreams, The Bunny Graveyard
Najbardziej wyczekiwania gra: ANTONBLAST, Deadlock Station, Fishbowl, Keylocker | Turn Based Cyberpunk Action, Windswept
Najlepsze narzędzie: GameMaker's Testing Library, GMRoomLoader, Post-Processing FX, SnowState, SynthEngine.
Głosować można tutaj: opr.as/GMA24-Vote .
Sierpniowy Asset Bundle z setką obrazków dla particli
Jeśli nie pamiętacie, to od prawie 3 lat YoYoGames oferuje co miesiąc posiadaczom GameMakera zestawy assetów graficznych czy dźwiękowych. Swego czasu dostępne były tylko dla posiadających licencję na program, ale wraz ze zmianami licencji dostępne są za darmo dla każdego kto założy konto na stronie gamemaker.io .
W tym miesiącu zestaw zawiera 100 grafik do tworzenia particli:
Wszystkie paczki (grafiki, dźwięki, utwory) znajdziecie tutaj: gamemaker.io/en/bundles
GMRT - ruszyła otwarta beta nowego runtime
Na ten dzień czekaliśmy od dawna - GM wkracza w zupełnie nową epokę.
Od dziś można testować GameMaker Runtime - GMRT, przepisany od zera silnik który będzie napędzał gry GMowe.
Różni się sposobem kompilacji (do kodu natywnego) co oznacza znaczący wzrost wydajności, co najmniej do poziomu GMS2 YYC. Pozwoli to też na kompilowanie i obsługę dodatkowych języków - już zapowiedziano JS, w planach jest też co najmniej C#. Ułatwi też kompilację dodatkowych, własnych modułów, lub modyfikację tych już istniejących, bez potrzeby tworzenia zewnętrznych rozszerzeń.
Aby wziąć udział w becie wystarczy jedynie pobrać zwyczajną wersję beta GM w wersji 2024.800 lub nowszej, a następnie pobrać wszystkie narzędzia dostępne w GMPM (Game Maker Package Manager).
Pełen opis wymagań i informacji o tym jak korzystać z GMRT znajdziecie tutaj: github.com/YoYoGames/GMRT-Beta/blob/main/docs/introduction/GMRT-beta-intro-and-setup-instructions.md .
Jedną z nowości którą dostajemy już dziś, jest eksperymentalny dostęp do API WebGPU - github.com/YoYoGames/GMRT-Beta/blob/main/docs/webgpu/webgpu_api.md .
Platformy "desktopowe" mają być gotowe do końca 2024, a wszystkie platformy, na początku drugiej połowy 2025.
Więcej informacji o becie GMRT: gamemaker.io/pl-PL/blog/gmrt-open-beta
Zgłaszanie błędów do bety GMRT: github.com/YoYoGames/GMRT-Beta/issues/new/choose
Niekompatybilności względem GML v2.3: github.com/YoYoGames/GMRT-Beta/blob/main/docs/introduction/GMRT-beta-intro-and-setup-instructions.md .
Flex Panele dostępne w becie 2024.8
Z racji miesiąca urlopowego kolejna beta musiała swoje odczekać, ale dostarczyła ona jedną z funkcji na które czekaliśmy. Mowa o Flex Panelach, które służą do budowania interfejsów i automatycznego skalowania elementów.
Funkcjonalność otworzy skrzydła niestety dopiero gdy pojawią się UI layery (po wakacjach), gdyż wtedy flexy będzie można tworzyć bezpośrednio z IDE bez potrzeby używania kodu, a także przypiąć automatycznie assety i instancje - na tę chwilę takie rzeczy trzeba zaprogramować samemu.
Jeśli ktoś chce sprawdzić, bawiąc się na szybko stworzyłem proste demo tego co można uzyskać - gmclan.org/uploader/plik/21302,flex_test .
YYG opublikowało też wpis na blogu który tłumaczy działanie flex paneli i pokazuje parę przykładów - gamemaker.io/en/blog/flex-panel-functions .
Oczywiście wszystko wyjaśnione jest też w dokumentacji GM (na razie tylko dla wersji beta), a same właściwości flex paneli znajdziemy w dokumentacji systemy Yoga na którym oparto implementację - yogalayout.dev .
Najważniejsze zmiany w pierwszej becie 2024.800
- flex panele
- dużo poprawek dla bety Code Editora 2 (ale wciąż pozostaje trochę rzeczy do poprawy)
- funkcje gpu_set_scissor
i gpu_get_scissor
do "wycinania" ekranu
W ramach bet z serii .800 najprawdopodobniej dostaniemy też prefaby (w związku z wygaszaniem marketplace o którym pisałem w poprzednim newsie), oraz wsparcie dla plików SVG w runtime (wyświetlanych jako vertexy, jak SWF).
Pełna lista zmian: releases.gamemaker.io
YYG wygasza funkcje Marketplace, szykując miejsce dla Prefabów
Uwaga!
Ważne informacje dotyczące Marketplace!
YYG poinformowało dzisiaj, że wkrótce zniknie możliwość sprzedaży assetów na marketplace - będą one jednak nadal wyświetlane, a te które są darmowe (lub je kupiliśmy) nadal będzie można pobierać. Sam Marketplace będzie też w późniejszym terminie całkowicie wygaszony. Możliwe będzie jednak aktualizowanie istniejących assetów. [color=red]Update:[/color] Planowana data zaprzestania sprzedaży to 14 sierpnia.
W związku z tą zmianą, YYG zachęca do zaktualizowania stron z opisami płatnych assetów, o linki do sprzedaży w innych serwisach (np. itch.io) - dzięki temu, mimo, ze przycisk "kup" zniknie z marketplace, nadal będziemy mogli czerpać korzyści z naszych zasobów.
Wkrótce mają zostać też ujawnione informacje o tym, jak działać będzie biblioteka Prefab, która zastąpi marketplace. Nasze zasoby będzie można rozprowadzać zarówno trzymając je na serwerach YYG (a w więc jako następstwo marketplace), lub też na własnych serwerach (a dzięki githubowi, łatwo będzie je również wersjonować). Prefaby mają umożliwić dołączanie bibliotek do projektu, ale eksportowanie jedynie zasobów, które faktycznie dodaliśmy do projektu. Dzięki temu, załączając np. bibliotekę zawierającą tonę skryptów, obiektów i sprite, jeśli użyjemy tylko jednego z nich, finalna gra nie będzie zawierać tylko ten jeden zasób. GM ma automatycznie wykrywać referencje, jeśli jakiś zasób odwołuje się do innego (parent w obiektach, oraz powiązane skrypty). W planach jest też dodanie do GM namespaceów (dzięki czemu prefab mógłby mieć te same nazwy skryptów co nasza gra i nie spowodowałoby to konfliktów), ale na potwierdzenie tych informacji trzeba jeszcze poczekać.
W późniejszym terminie zostanie wprowadzona opcja sprzedaży Prefabów, jednak nie będzie ona dostępna na start.
Po minięciu okresu na zwrot kupionych assetów, zebrane przez nas środki zostaną wypłacone, o ile w danych konta znajdują się poprawne dane konta PayPal.
Pełna treść ogłoszenia: forum.gamemaker.io/index.php?threads/marketplace-future-and-the-prefab-library.113969
Hotfix 2024.6.1
YYG wydało hotfix dla wersji 2024.6.1:
- przywrócono VSYNC w IDE (ale można go wyłączyć w opcjach) - brak tej opcji powodował błędy na monitorach G-Sync
- naprawiono nameof()
, audio_sound_loop_end()
, string_concat()
, string_join()
które w specyficznych przypadkach nie działały
- precyzyjne kolizje znów działają poprawnie po ręcznej zmianie image_index
Pełna lista zmian i linki do pobrania releases.gamemaker.io/release-notes/2024/6
2024.6 wydane
Czerwiec za nami, a wraz z początkiem kolejnego miesiąca wydano "miesięczną" wersję GameMakera - 2024.6.
Co nowego?
- Tekst w roomach (na layerach) - pozwala nie tylko dodać tekst na layerze z assetami, ale też stworzyć takowy zasób na dowolnym layerze w trakcie gry. Zaletą tego rozwiązania w stosunku do draw_text()
jest możliwość justowania i ustawiania odstępów między znakami w pionie i poziomie.
- Raycast dla funkcji fizyki (physics_raycast()
)
- Dostęp do depth i stencil buffera - pozwoli na tworzenie efektów jak shadow mapping, deferred rendering, volumetric rendering, ambient occlusion - ale jeśli nie jesteście specami od tajemnic GPU, na pierwsze przykłady i gotowce od społeczności zapewne przyjdzie nam chwilę poczekać
- panel instancji i assetów w room editorze - rozwiązuje problem wybierania layerów i zawartości layerów w room editorze - dzięki temu oba są widoczne na raz; w kolejnych wydaniach właśnie tam trafią elementy layerów flex/gui
- można wyłączyć culling sprite'ów/instancji
- kolizje w kształcie elipsy działają teraz wg. rozmiaru bboxa, nawet jeśli jest on większy niż sprite (wcześniej były limitowane do prostokąta o wysokości i szerokości sprite)
- przejście na .NET8 i załatanie wielu problemów z wydajnością, w tym szybsze logowanie przy starcie IDE (ale nie wszystkich, więc zgłaszajcie koniecznie wszystko co jeszcze znajdziecie)
- ponad 200 innych zmian i bugfixów
Więcej informacji na blogu YYG: gamemaker.io/pl-PL/blog/release-2024-6
Lista wszystkich zmian i nowych funkcji: releases.gamemaker.io/release-notes/2024/6
Lista wszystkich załatanych bugów (część mogła występować tylko w betach): github.com/YoYoGames/GameMaker-Bugs/milestone/11?closed=1
Następne wydanie to 2022.0.3 LTS, a zaraz po nim 2024.8, w którym - jeśli nie będzie opóźnień: Flex Panel, UI Layer, Prefaby i wsparcie dla SVG (więc coś czuję, że nie wszystko zdąży).
Najnowsze wersje GameMakera:
wydana 50 dni temu
wydana 379 dni temu
wydana wczoraj